A KERESZTSZALAG SZAKADÁSRÓL ÁLTALÁBAN...
2009.01.30. 17:31
Keresztszalag, működés, szakadás, rehabilitáció.
A térdízület ízületi tokon belüli szalagai:
elülső és hátulsó keresztszalag
Igen fontos az ízület antero-posterior stabilitásában szerepet játszó, rendkívül erős, lefutásuk közben egymással kereszteződő szalagokat találunk. Nevük elülső és hátulsó keresztszalag.
Az elülső keresztszalag szélesen ered a combcsont külső ízületi bütykének belső oldalán. Eredése után előre lefelé és medial felé halad, a sípcsonton az ízületi bütyök közötti kiemelkedés előtti érdes területen tapad.
A hátulsó keresztszalag a két szalag közül az erősebb. A combcsont belső ízületi bütykéről ered. Az elülső szalaggal kereszteződve ferdén hátrafelé és lefelé halad. A sípcsonton az ízületi bütykök közötti kiemelkedés mögött tapad.
Az ízület működése
A térdízület szerkezetileg igen bonyolult. Az erős külső és belső szalagok csak kétirányú mozgásra, hajlításra-feszítésre és kevés forgó mozgásra adnak lehetőséget. Összehangolt működése megakadályozza a kóros irányokba történő kimozdulást. Az elülső keresztszalag százszor olyan gyakran sérül, mint a hátsó keresztszalag. A sérülés pillanatában erős pattanó hang jelentkezik, sokszor a közelben álló csapattársak számára is hallható. Az erős fájdalom, és a fokozatosan kialakuló, térdkalács felett észlelhető duzzanat hívja fel a figyelmet a sérülés súlyosságára. Ilyenkor is fontos az elsősegélynyújtó szerepe, hogy megfelelően alkalmazza-e a tehermentesítés, fáslizás, jegelés, felpolcolás klasszikus szabályát. Az elülső keresztszalag szakadásának diagnózisához az orvos által végzett fizikális vizsgálattól és az MR vizsgálattól várhatjuk a legtöbbet. A térdízület tokját extrém mértékben feszítő vérömleny esetén az orvos punctiot végezhet, ami azt jelenti, hogy steril körülmények között injectios tűvel megszúrva az ízületet, lebocsátja a fájdalmas-feszülést okozó és a pH viszonyok miatt a porcfelszínt károsító vért. Az elülső keresztszalag a sérülését követően nem regenerálódik, hanem lassan felszívódik, összevarrása (bár korábban komoly próbálkozások történtek ebben az irányban) nem hozza meg a várt eredményt, mivel a szalagcsonkokat összekapcsoló hegszövet sosem lesz képes elviselni azt a terhelést, amit az ép keresztszalag igen.
Kezelés
Elülső és hátsó keresztszalag szakadás esetén a szalagot sok esetben rekonstruálni kell, ehhez saját ín beültetése szükséges. A műtétet artroszkópiás technikával végezzük. A pótolt szalag teljesen beépül a csontozatba, átveszi az elszakadt keresztszalag feladatát. A kivett ín hiánya általában nem okoz az egészséges térd viselkedéséhez képest semmi változást. Az elülső keresztszalag pótlásánál rutinszerűen alkalmazom a kétcsatornás- anatómiai- technikát.
Műtét utáni rehabilitáció
A gyógytorna, rehabilitáció kiemelkedően fontos a műtét végső sikerét tekintve. A műtét után közvetlenül megkezdődik és a sérült kitartó, célorientált munkáját kívánja meg. A műtétek alatt egyre erősebb graftokat ültetnek be a sebészek és ezek rögzítése is egyre erősebb, így gyorsított rehabilitációt végezhetünk.
Az első 10-14 napban a sebet tisztán kell tartani és varratszedésig (kb. 10 nap) víz sem érheti. Ebben az időszakban a hangsúly a teljes nyújtás elérésén és az izom kontroll visszaszerzésén van. A térdet napi 3-4 alakalommal kb. 20 percre lejegeljük ezzel is csökkentve a duzzanatot és a fájdalmat. A beteg 2. napon drain kivétel után kikelhet az ágyból és mankók segítségével részterheléssel járhat.
A következő 3 hónapban a térd teljes mozgásterjedelmét vissza kell nyerni, az izmokat meg kell erősíteni. El lehet hagyni a mankót és közel normál járással lehet járni. Amint az izmok megfelelően megerősödtek és jól kontrollálják a térd mozgását elkezdhető az egyenes vonalú futás (sima talajon, irányváltoztatás nélkül). A 4-6 hónapig terjedő időszakban pedig a további izomerősítésen kívül instabil talajokon is tornászik a sérült ezzel is erősítve az idegrendszeri izület védelmet. Amikor mindezek már gondolkozás nélkül reflexből mennek akkor kezdheti el a beteg az irányváltoztatásos futást. A sportba való visszatérés kb. 6-9 hónappal a műtét után lehetséges. Ekkor a sportolók egy része ismét felveszi a térdrögzítőjét, de ennek jelentősége csekély.
Szerk.
|